Welcome ON my blog

Vyrob si sám

7. června 2008 v 18:31 |  Dýmovnice
Pevná dýmovnice
Chemikálie:
65g-Dusičnan draselný
35g-Sorbitol
65ml-voda

Úvod:
Tato dýmovnička je původně tuhé raketové palivo. Podrobný návod na nějnaleznete na stránce rakeťáka LK - tímto jej zdravím. Hlavní předností dýmovničky je především dobrá hustota dýmu a skvělý efekt.

Postup:
1) Dáme vařit 65ml vody (nejlépe na spirálovém vařiči) a ve vodě rozpustíme 65g KNO3 (dusičnan draselný). Až se všechen dusičnan rozpustí, přidáme 35g sorbitolu (lze přidat i trochu ZnO - nemá vliv na kvalitu dýmovnice, především na lepší "smažení").
3) Celou směs zahřejeme, za stálého míchání čekáme dokud se voda nevypaří a vzniklá kaše nepřestane bublat a prskat. Se směsí musíme neustále hnětat, aby došlo k dokonalému odpaření vody a také, aby se nám nepřipálila.
4) Po té obsah vyklopíme a počkáme dokud směs trochu nevychladne.
5) Pak uděláme třeba kuličku a vpíchneme do ní hlavičku od sirky (na jednu takovouhle várku uplácáte až 10 kuliček o průměru 2,5cm.


Vlastnosti:
Dýmovnice je tvrdá a pevná, bohužel také navlhavá (vyvarujte se skladování na místech se zvýšenou vzdušnou vlhkostí... ). Při hoření trošku prská a zároveň se uvolňuje relativně vysoké teplo (používejte pouze na nehořlavých podložkách). Nezanechává po sobě větší stopy - nedohořelý popílek, strusku...atd. (pouze při kvalitním a přesném zpracování). Když dýmovnice hoří, uvolňuje se i sičivý zvuk, což působí také zajímavým dojmem. Dýmovnici neuzavírejte do utěsněných obalů (přeci jen jde o raketové palivo). Jednou jsem pro pokus dýmovničku dal do dutinky od dělobuchu a ucpal. Zboku jsem pak dutinku propíchnul a narval tam stopinu. Po zažehnutí se z dýmovničky stala včelka - dutinka začla rotovat a zmizela někde v obytných domech (blbej pocit). O tom ale zas někdy příště...


A nyní stačí jen škrtnout a odhodit......

Zde si můžete prohlédnout jaký dýmeček z takové malé kuličky vznikne:


Upozornění pro Policii ČR a případné mravokárce (udavače): Tento článek nenaplňuje skutkovou podstatu trestného činu navádění a podněcování k výrobě a držení nebezpečných látek (výbušnin a jedů)! Článek slouží pouze pro informativní účely. Autor článku se tak zříká a distancuje od jakékoliv odpovědnosti a nenese rizika za případné zneužití zde uvedené informace!
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama